Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Lubaczów: „Bogu i Ojczyźnie”

Data publikacji: 2017-11-22, Data modyfikacji: 2017-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Lubaczów: „Bogu i Ojczyźnie”

W niedzielę zakończyła się XVII edycja Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej. W uroczystościach wziął udział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który m.in. wręczył statuetkę „Bogu i Ojczyźnie” oraz podarował kopię sztandaru I Brygady Legionów Polskich.

Festiwal rozpoczął się w piątek (10.11), a zakończył w niedzielę (12.11). W jego ramach mogliśmy pooglądać prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów lubaczowskiego liceum i spotkać się z Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Nie zabrakło występów artystycznych.

Na scenie MDK wystąpili m.in. lubaczowscy artyści, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Chór GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”, raper Tadeusz „Tadek” Polkowski, Zespół „SOUL”, Zespół „Biez Bend” oraz Kinga i Arkadiusz Głogowscy, artyści scen warszawskich.

Najważniejszym punktem obchodów było wręczenie statuetki „Bogu i Ojczyźnie”, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, wartości chrześcijańskich, działalność narodowo-patriotyczną i miłość do narodu polskiego. 

W tym roku Kapituła to wyróżnienie postanowiła przyznać Adamowi Bujakowi, laureatowi wielu nagród krajowych i międzynarodowych, który przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły. Proboszcz parafii św. Stanisława w Lubaczowie ks. Andrzej Stopyra uzasadnił, że Bujak otrzymał to wyróżnienie za "wierne trwanie przy Chrystusie i Kościele, oraz za bezkompromisowe wyznawanie wartości chrześcijańskich". 

Statuetkę wręczyli Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Burmistrz Krzysztof Szpyt podczas uroczystej mszy świętej w lubaczowskiej Konkatedrze, której przewodniczył bp Marian Buczek. Kolejna statuetka została przyznana Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego. Wręczono ją dyrygentowi orkiestry, po koncercie w MDK.

Dodatkowo, podczas niedzielnej mszy świętej poświęcony został sztandar-kopia I Brygady Legionów Polskich, który podarowany został Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przez marszałka Marka Kuchcińskiego. Sztandar honorowo odebrali strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033.

Patronat nad Festiwalem objęli: Biskup Marian Rojek – Pasterz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Abp. Mieczysław Mokrzycki - Metropolita Lwowski, prof. dr hab. Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  lubaczowski

  Powiat lubaczowski - Powiat na Podkarpaciu z siedzibą w Lubaczowie. W jego skład wchodzą gminy Cieszanów, Narol, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Lubaczów, Stary Dzików, Wielkie Oczy oraz miasta Lubaczów, Cieszanów, Narol i Oleszyce. Powiat przynależy do Roztocza i Kotliny Sandomierskiej.

  Turyści głównie są zafascynowani Roztoczem i występującym w nim przełomem w Tanwi, który tworzy szumy – czyli inaczej nazwane wapienne progi. Warto wspomnieć o kilku cerkwiach (np. w Starych Oleszycach, Woli Wielkiej, Radrużu) , których architektura zachwyciła niejednego podróżnika. Oprócz tego znajdziemy tam takie niezwykłe miejsca, jak Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, Rezerwat Jedlina i wiele, wiele innych.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola