Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Lubaczów: Stacja „Niepodległa”

Data publikacji: 2017-11-22, Data modyfikacji: 2017-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Lubaczów: Stacja „Niepodległa”

Z okazji Święta Niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna od 9 do 11 listopada zapraszała na trzy działania związane z tematyką wolności Polski i wydarzeń sprzed 99 lat.

W czwartek, 9 listopada w bibliotece odbył się wieczór poezji lokalnych poetów „Tu jest moja Ojczyzna…”. Podczas wieczoru swoje wiersze, popularyzujące symbole państwowe, opowiadające o wojnie, walce o Niepodległość oraz o tęsknocie i miłości do Ojczyzny, prezentowali Barbara Mazurkiewicz, Józef Furgała, Józefa Kornaga i Maria Grądzka-Kuczek. 

Uzupełnieniem wieczoru poezji była oprawa artystyczna w wykonaniu Andrzeja Kindrata oraz Martyny Czerniak, Wiktorii Nicpoń, Mileny Wach i Dagmary Gryniewicz. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy tomik poezji przygotowany przez bibliotekarzy z wierszami lokalnych poetów.

W piątek, 10 listopada odbyło się spotkanie przygotowane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie „Drogi do niepodległości”. Młodzież przypomniała osoby, które wpłynęły na losy Polski i przyczyniły się do odzyskania wolności. Podkreślano szczególną rolę marszałka Józefa Piłsudskiego. Poszczególne fragmenty narracji dotyczące wydarzeń 1918 r. wzbogacone były fragmentami wierszy i pieśniami patriotycznymi oraz przemówieniami Józefa Piłsudskiego do I Kompanii Kadrowej. Całość uzupełniała prezentacja multimedialna. Uczestnicy spotkania mogli również przetestować swoją wiedzę rozwiązując test internetowy.

Tego dnia, po południu w bibliotece odbyła się także sesja popularno-naukowa „Polaków drogi do niepodległości” z udziałem lokalnych historyków i gości spoza Lubaczowa. Jako pierwszy głos zabrał Jan Bańbor, historyk, autor wielu publikacji, który mówił o Obronie Lwowa w listopadzie 1918 r. i o udziale lubaczowian w tych wydarzeniach – (m.in.Oskara Frisera). 

Następnie wystąpił dr Zygmunt Kubrak, historyk, nauczyciel, muzealnik, Miłośnik Ziemi Lubaczowskiej, który wygłosił referat pt. „Udział mieszkańców powiatu lubaczowskiego w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920 oraz rola Stanisława Dąbka w tych wydarzeniach”. Zaprezentował bohaterską postawę Dąbka w trakcie pierwszej wojny światowej. 

Kolejnym prelegentem był Hubert Kuberski doktorant Instytutu Studiów Politycznych PAN. W swoim referacie omówił wpływ Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości, jego udział w walkach o niepodległość, zabiegi polityczne na arenie międzynarodowej, trud konstruowania pierwszego rządu polegający na scaleniu trzech największych ośrodków ówczesnej władzy. 

Sesję zakończyło wystąpienie Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora RP na Węgrzech, który mówiąc o przyjaźni polsko-węgierskiej przybliżył rolę i pomoc Węgrów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., a zwłaszcza ich udział w Legionach Polskich.

Z kolei w sobotę, 11 listopada, pracownicy biblioteki w hali sportowej MOSiR, przy „Dwójce” przygotowali Lubaczowską Strefę Niepodległości - miejsce, w którym najmłodsi mogli zgłębiać wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce 99 lat temu. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Malujemy Niepodległość”. Z kolorowych prac, na lubaczowskim Rynku została utworzona wystawa przedstawiająca Niepodległość widzianą oczami dzieci. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były malowanie twarzy, dmuchańce, fotobudka, strefa czytania.

Na mieszkańców naszego miasta czekały miejsca, pracy twórczej. Można było własnoręcznie zrobić kotylion, zaprojektować i namalować niepodległościową koszulę. Rodzice i dziadkowie mogli spróbować swoich sił w szyciu na maszynie. Uszyli nie jedną, jak zakładano, ale dwie flagi o rozmiarach 1,5m x 4m i 1m x 3m, które zostały przekazane Prezesowi Stowarzyszenia Narodowo-Patriotycznego „Rota” do dekoracji sceny Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”.

Działania realizowane były w ramach projektu „Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

UM Lubaczów, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  lubaczowski

  Powiat lubaczowski - Powiat na Podkarpaciu z siedzibą w Lubaczowie. W jego skład wchodzą gminy Cieszanów, Narol, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Lubaczów, Stary Dzików, Wielkie Oczy oraz miasta Lubaczów, Cieszanów, Narol i Oleszyce. Powiat przynależy do Roztocza i Kotliny Sandomierskiej.

  Turyści głównie są zafascynowani Roztoczem i występującym w nim przełomem w Tanwi, który tworzy szumy – czyli inaczej nazwane wapienne progi. Warto wspomnieć o kilku cerkwiach (np. w Starych Oleszycach, Woli Wielkiej, Radrużu) , których architektura zachwyciła niejednego podróżnika. Oprócz tego znajdziemy tam takie niezwykłe miejsca, jak Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, Rezerwat Jedlina i wiele, wiele innych.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola